Hem SAT hem de ACT sınavları Amerika’da üniversitelere kabul almak için kullanılan test formatındaki sınavlardır. İki sınav birbirine yakın olmasına rağmen, aralarındaki farklar öğrencilerin hangi sınava girmesi açısından belirleyici olmaktadır. Bu farklılıklar hem soru sayısı, bölüm çeşitliliği ve puanlama açısından fark yaratmaktadır. İki sınavdan hangisinin seçileceği çoğu öğrenci için zorlu bir karar olmaktadır. Sunduğumuz ACT ve SAT Kursu programlarına başlamadan önce isterlerse öğrencilerimizin bu sınavlar arasında seçim yapmalarına yardım ediyoruz. Aşağıda maddeler haline ACT ve SAT farklılıklarını bulabilirsiniz.

ACT Testi, Temel Aritmetik, Cebir I ve II, ve Geometri bölümlerini içerirken, ACT Tesiti Trigonometri konularını da kapsamaktadır. Fakat, ACT sınavı daha fazla konu içerse de, sorular SAT sınavına kıyasla daha kolay çözülebilmektedir.

SAT Test soruları okuduktan sonra yorumlanması, üzerinde düşünülmesi gereken sorulardır. ACT soruları ise ilk okumada daha kolay anlaşılır sorulardır ve daha hızlı cevaplanabilmektedir. Bu yüzden ACT sınavı da zaman olarak daha kısa şekilde hazırlanmıştır.

ACT Testi’nin Science bölümü, ACT Science Kursu Sayfamızda da ( ulaşmak için tıklayın ) belirttiğimiz üzere çok fazla fizik, kimya ve biyoloji bilgisi içermemekte ve bu becerileri sınamamaktadır. Bu bölümde esas test edilen okuduğunu yorumlama, grafik yorumlama ve tablo yorumlama becerileridir. SAT Testi ise, ikinci bölüm olan SAT Subject Test  Bölümünde trecihe bağlı olarak, fizik, kimya  ve biyoloji bilgilerini sınamaktadır. SAT Testinin bu karşılaştırmadaki artısı, üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere kabul sürecinde artı sağlamasıdır.

Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi SAT Testi daha belirgin ve bilgiyi ölçen Subject Test kısmını içermektedir. Üniversitelere kabul aşamasında iki sınav farklı açılardan değerlendirilmektedir. Üniversite kabulünde  okullar ACT sınavına genel olarak ele alırken, SAT Test sonuçlarını bölüm bölüm değerlendirmekteler.

Yeniden tasarlanan SAT Sınavı ( New SAT ), eski SAT sınavına kıyasla çok büyük farklılıklar içermektedir. Bu yüzden öğrenciler Yeni SAT Testine girmeyi eskiye göre daha fazla istemektedirler. Daha önce Eski SAT ve Yeni SAT sınavlarını karşılaştırdığımız yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

3 yanıt

  1. Sizin yönlendirmenizle SAT seçtim ve yine siizn derslerinizle 1490 aldım.
    İyi ki varsınız!

  2. Güzel yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz. sizin sayenizde SAT tercihi yapmıştık ve gayet memnunuz. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir