GMAT sınavı sayısal (quantitative), sözel (verbal) ve komposizyon (analytical writing) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılarak GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilecek, ve ekranda birer birer görünecektir. Her soru için bir cevap hakkınız vardır, ve geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir. İlk soru her zaman orta derecede zor olacak, takip eden soruların seviyesi bir önceki cevabınıza göre belirlenecektir. Seviyenizi belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru soracaktır. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru size daha kolay gelecek bir seviyede olacaktır. GMAT kursu ile bu ve daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

GMAT, yurt dışında işletme, pazarlama, finans gibi alanlarda eğitim veren çoğu okulun yüksek lisans,MBA veya doktora yapacak öğrencilerden istedikleri, bilgisayar üzerinde uygulanan bir testtir.
GMAT sınavı Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanmaktadır.

GMAT, dayanıklılık ve sabır sınavı olarak nitelenmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi oldukça ağır bir sınavdır. GMAT, Amerikalı öğrencilerden de istendiği için İngilizcesi TOEFL’dan daha ağırdır. Pek çok üniversite, öğrencilerin spesifik analitik yeteneklerinin değerlendirilmesi açısından GMAT testini esas almaktadır. İyi bir GMAT puanı öğrencilere tüm kapıları açabilir.

GMAT sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayarda uygulanmaktadır. “Computer-Adaptive Test (CAT)” adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem kullanılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve mouse yardımıyla cevaplanmaktadır.

GMAT sınavında en az 200 en çok 800 not alınır. “Top” Üniversitelerin büyük çoğunluğu 600 ve üzeri bir sonuç almanızı ister.
GMAT sınavı bütün yıl boyunca dünya çapında yüzlerce değişik bölgede uygulanmaktadır. Sınav hakkında detaylı bilgi almak ve dünyadaki tüm sınav merkezlerinin listesine ulaşmak için GMAT Bilgi Kitapçığı’nı (GMAT Information Bulletin) sipariş etmeniz ya da web sitesinden download etmeniz gerekmektedir.

Türkiye’de GMAT sınavına İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç şehirde girilmektedir. Türkiye, bölge kodu 12 olan Arnhem, Hollanda’daki Bölgesel Kayıt Merkezi’ne (Regional Registration Center, RRC) bağlıdır.

Türkiye’de yüksek lisans başvuruları için bazı üniversiteler ALES sınav sonuç belgesi yerine GMAT sonuçlarını da kabul ediyorlar.

GMAT Sınavı’nın Yapısı

GMAT sınavı Sayısal (Quantitative), Sözel (Verbal) ve Yazma Becerisi (Analytical Writing Assessment)olarak 3 ayrı çoktan bölümden oluşmaktadır.

1- Sözel Bölüm (Verbal) :

Sözel Bölüm Cümle Düzeltme (Sentence Correction), Eleştirel Akıl Yürütme (Critical Reasoning), Okuduğunu Anlama (Reading Comprehension) olarak 3 alt bölümden oluşur ve 75 dakika süreniz bulunmaktadır. Bu bölümde cevaplamanız gereken soru sayısı 41’dir.

2- Sayısal Bölüm (Quantitative) :

Sayısal Bölüm Veri Yeterliliği (Data Sufficiency) ve Problem Çözme (Problem Solving) olarak 2 alt bölümden oluşur ve 75 dakika süreniz bulunmaktadır. Bu bölümde cevaplamanız gereken soru sayısı 37’dir.

3- Analitik Bölüm (Analytical Writing Assessment) :

Yazma becerinizin ölçüldüğü testtir ve yaklaşık 30 dakika süreniz bulunmaktadır.

GMAT Sınav Ücreti

GMAT sınavının ücreti Türkiye’de ve Amerika’da 225 USD’dir.

GMAT Puan Aralığı

Sınav puanları minimum – maximum 200-800 arasında dağılmaktadır. Sınav bitiminden hemen sonra resmi olmayan GMAT sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Resmi sonuçlar ise sınavdan sonra 2 hafta içinde adresinize postalanır.

GMAT Kursu ve GMAT deneme sınavlarımız için ofisimize uğrayabilirsiniz.

Her yıl, Lisansüstü Yönetim Kabul Konseyi (GMAC), herkesin GMAT puanlarına yakından bakar. Tüm testi alanlar için ortalama GMAT puanını bulurlar, ayrıca cinsiyet ve vatandaşlık gibi farklı demografik faktörlere göre ortalama puanlar hesaplarlar. Bu sayıların hepsi GMAC’nın zaman içindeki puanlardaki eğilimleri görmesine ve GMAT’in tüm dünyadaki insanlar için geçerli bir test olmasına yardımcı olur. GMAT Kursu olarak bizim tutuğumuz başarı istatistikleri de mevcuttur. Bu sayede GMAT skorlarımızı gün geçtikçe arttırıyoruz. GMAT kursu ve GMAT özel ders alan tüm adayların puanları ve başarıları aynı zamanda diğer adaylar için de yön gösterici olmaktadır.

 

22 yanıt

 1. Çalıştığım için hafta sonları ders alabiliyorum. Hafta sonları akşam saatlerinde ya da sabah erken saatlerde ders verebiliyor musunuz?

  1. Merhaba Uğur Bey,
   Tabi sabah ve akşam saatlerinde hocalarımızın uygunluğuna göre ders planlayabiliriz.
   İletişim bilgilerinizi paylaşırsanız detaylı bilgilendirme için en kısa sürede size dönüş sağlayalım.
   İletişim formumuz: https://testprep.com.tr/iletisim/

 2. My tutor was knowledgeable, patient, and genuinely cared about my success. Through their guidance and personalized lessons, I was able to confidently tackle each question and improve my overall score. I would highly recommend this tutoring service to anyone looking to excel on the GMAT exam.

 3. GMAT özel ders ile hazırlandığım süreçte öğrendiğim teknikler, stratejiler ve motivasyon desteği ile puanımı 5 ayda 720’ye çıkardım. Öğretmenimin teorileri pratik örneklerle açıklaması çok yardımcı oldu. Bu sayede GMAT sınavına hazırlanmam daha da kolaylaştı. Çok teşekkürler.

 4. Thanks for your patience and kind responses all the time. Especially thanks to my tutors. For me, it was impossible to get 710 in 3 months.

 5. GMAT özel dersleri, benim sınava hazırlanma sürecimi düzenli bir şekilde yönlendirdi. Eğitmenlerim, benim zayıf noktalarımı hızlıca farkettiler ve bunları gidermek için uygun stratejiler sunarak, benim için bir çalışma programı oluşturdular. Sadece teorik bilgileri verip geçmek yerine, uygulamalı olarak soru çözmemiz kısa sürede öğrenmemi sağladı. Sonuç olarak, TestPrep’in GMAT özeld erslerini sınava hazırlanmak için en iyi seçenek olarak görüyorum ve tavsiye ediyorum.

 6. GMAT için hızlandırılmış özel ders programına ihtiyacım var, özellikle verbal kısmında ve sentence correction kısmında sorun yaşıyorum. Online olursa benim için daha iyi olur. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 7. Thanks to TestPrep and my tutors for the awesome tutoring. You’re the best in this business. I got all the support and documents whenever I needed help. Respect!

 8. Selam,

  Kursunuz hakkında Bilgi almak istiyorum. Ana dilim İngilizce, sınav tarihim 5 temmuz. Daha önce sınava girdim 470 puan aldım. Kurs ve ücretleri hakkında Bilgi almak istiyorum.

  Teşekkürler,

  1. Merhaba efendim. İletişim formunu doldurursanız, yetkili arkadaşlar en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

 9. GMAT kursu konusunda İstanbul’da rakibi olmayan firma. Gerçekten söyleyebilirim ki İstanbul’un ilk ve tek GMAT konusunda uzmanlaşmış kurumu.

 10. gmat denince akla ilk gelen yer olması gereken eğitim merkezi. Tecrübeli eğitmenler ve ferah / klimalı ortam ile son derece verimli ders işleyebiliyorsunuz. gmat için gelmiştim ve fazlasıyla memnun kaldım. Size direk sınavın istediği şekilde yön veren hocalar ile sınavda yüksek başarı elde edersiniz. dersler son derece verimli geçti ve farkında olmadan kısa sürede sınava hazır hale geldim. En kötü öğrenci bile düzenli şekilde derslere katılırsa gmat sınavından yüksek puan alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir