IB Diploma programını seçen yüksek motivasyonlu lise öğrencileri MEB’nın vermiş olduğu lise diplomasının yanı sıra IB bitirme sınavları sonunda uluslararası geçerliliği olan IB Diploması’nı da almaya hak kazanırlar. Türkiye’de toplam IBDP mezunlarının yaklaşık % 30’u üniversite eğitimine yurt dışında devam etmekte, diğerleri Türkiye’deki üniversitelerde okumaktadırlar.

Uluslararası Bakalorya Diploma Programı anlamına gelen ‘International Baccalaureate Diploma Programme’ Dünyada eğitim birliğini sağlamak amacıyla kurulmuş, insanların farklılıklarını kabul ederek daha barışçıl bir dünya kurmayı hedefleyen sorgulayan, duyarlı, bilinçli, hoşgörülü, özgüveni yüksek ve yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş gençler yetiştirmeyi amaç edinen akademik bir eğitim organizasyonudur. Dünyanın bir çok ülkesinde orta öğretimde 16-19 yaş öğrenci gruplarına uygulanan çok kapsamlı ve Dünya’nın en saygın Diploma Programıdır.

IB, 1968 yılında aileleri sık olarak yer ve ülke değiştiren lise öğrencilerinin ortak bir müfredatla öğrenimlerine devam etmeleri amacıyla bir gurup girişimci eğitimci tarafından Cenevre Uluslar arası Okulu’nda başlamıştır. Bugün ise IB Programı Dünya’da toplam 144 ülkede yaklaşık 3500 okulun iştirak ettiği 1 milyondan fazla öğrencinin eğitim gördüğü bir eğitim programıdır. Türkiye’de ise 3 tane uluslararası okul, 1 tane MEB okulu ve 31 tane özel okul olmak üzere toplam 35 okul bu programa dahildir.

IB (Uluslararası Bakalorya) Programları PYP, MYP ve DP olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır;

  1. 3-11 yaş arası İlk Yıllar Programı, PYP (Primary Years Programme)
  2. 11-16 yaş arası Ortaokul Programı, MYP (Middle Years Programme)
  3. 16-19 yaş arası Diploma Programı, DP (Diploma Programme)

15 yanıt

  1. IB programını okul dışında yaz okulu ile tamamlamak mümkün mü acaba? Ankara’da devlet okulunda okuyan kuzenime Amerikan Kültür merkezinde böyle bir eğitim olduğu söylenmiş biz de böyle bir fırsat varsa değerlendirmek isteriz. Ya da devlet okulları arasında bu programa yeni katılan başka okul var mıdır?

    1. Hazal Hanım, maalesef mümkün değil. IB 2 sene süren ve kayıt olunan bir programdır ve okul aracılığı ile yapılması gerekir. Sadece 1 devlet okulu IB programı sunmaktadır. İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi

  2. İstanbul’un en iyi IB kadrosu burada bence. Bu kadar mantıklı ders anlatan başka yer görmedim. Baştan sona tüm desteğiniz için çok çok çok teşekkür ederim !!! Ben de San Diego’dan selam gönderiyorum 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir