IELTS Türkiye’de,bütün başvuru işlemleri British Council’dan yapılmaktadır. IELTS, Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere 2 ayrı modülde uygulanır. Akademik Eğitim modülünde, adayların lisans veya lisans üstü programlarda eğitim almaya ne kadar hazır oldukları ölçülür. Genel Eğitim modülünde ise başka bir ülkeye göç etmek ve çalışmak isteyen adayların genel iletişim kurma becerileri ölçülür. Her iki modül de Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşur. Sınav konuşma bölümü hariç toplam 2 saat 45 dakikadır. Konuşma bölümü ise 12-14 dakika sürmektedir.

Her bölüm 1-9 arasında tam veya buçuklu olarak (6.0-6.5 gibi) puanlandırılır. Tüm puanlar eşit ağırlıklı olarak dikkate alınır ve Overall Band Score hesaplanır. Sözlü sınav, yetkili bir IELTS Sınav uygulayıcısı tarafından uygulanan bir sınav modelidir. Sözlü sınav üç bölümden oluşmakta olup her bir bölüm ses kayıt cihazıyla kaydedilmektedir. Her bölüm için ayrılan süre dolduğunda yetkili kişi sizi bölerek yeni bölüme geçecektir. IELTS başvurunuzda beyan ettiğiniz kimliğinizle aynı kimliği sözlü sınava da getirmeniz gerekmektedir.

IELTS SINAV GÜNÜ

Sınava girmeden önce kimlik kontrolü yapılmaktadır. Yetkili, belirlenmiş olan kurallara bağlı kalacak ve hiç bir şekilde sınavınızla ilgili kişisel yorumda bulunmayacaktır International English Language Testing System; dünyada ve Türkiye’de tüm resmi ve özel kurumlar tarafından kabul edilen İngilizce Yeterlilik düzeyidir. Türkiye’de bazı kurum ve kuruluşların personeline dil tazminatı vermek, üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmak, üniversitelerde hazırlık atlamak, bazı kurum ve kuruluşların personel alımlarında İngilizce dil seviyesini ölçmek için IELTS tercih edilmektedir. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere başta olmak üzere yurtdışında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi görmek isteyenlerin girdiği bir sınavdır. Özel Ders hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

IELTS Türkiye’de Ne İşe Yarar ?

Türk Cumhuriyetleri’de bir çok üniversite, hazırlık sınıflarından muaf tutacağı öğrencilerden IELTS skoru istemektedir. Çoğu üniversitemizde yine Toefl ile birlikte geçerli bir sınavdır. Başlıcaları; Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi olarak sıralanabilir. Ayrıca özel sektörde de bir çok kurumsal firma IELTS ile çalışanlarını seçmeye başladı ve bu şirketlerin sayısı giderek artmakta. Bunlardan bir kaç örnek verirsek, THY, Akbank ve Yapı Kredi gibi kurumsal şirketler akla gelebilir. Bizimle çalışan öğrencilere sunduğumuz ücretsiz Mock examler ile sınava girmeden examiner eğitmenler ile pratik yapma şansını elde edersiniz. Bu sayede hem eksiklerinizi görme hem de bununla ilgili rapor elde etme fırsatını yakalarsınız.

Öğrencilerimizin örnek teşkil eden skorları her zaman 8 ve üzerindedir. disiplinli şekilde bizimle çalışan öğrenciler, bu skorlara rahat bir şekilde ulaşmaktadır. Siz de bizimle hemen iletişime geçerek, bu puanlara en kısa sürede ulaşırsınız.

21 yanıt

  1. Merhaba Şerife Hanım,
   Tabi derslerimizi hocalarımızın da uygunluğuna göre akşam saatlerinde de planlayabiliyoruz. İletişim bilgilerinizi paylaşırsanız detaylı bilgilendirme için en kısa sürede size dönüş sağlayalım.
   İletişim formumuz: https://testprep.com.tr/iletisim/

 1. Uzun uzun IELTS sınavında yazdığım için burada kısa yazmak istiyorum Hocam 🙂
  SInavdan 8 aldığım için çok mutluyum ve size de bir teşekkür borçluyum.
  Sayenizde bu skora ulaştım. Tüm desteğiniz için teşekkür ederim.

 2. ingiltere için lnat ukcat dersi alırken aynı zamanda ielts sınavı için de ders aldım. her iki kurstan da son derece memnun kaldım ve ielts ortalamam 8.5 geldi. teşekkürü borç bilirim.

 3. IELTS bizim okulda geçerli ama yine de okulun sıvana girmeyi tercih ederim önce. Sabancı Üniversitesi’nde hazırlık sınavına yönelik programınız da var mı? aynı zamanda garantilemek için 9 hazirandaki sınavdan sonra IELTS sınavına da girmek istiyorum.

 4. IELTS çok işe yarıyor ve aynı zamanda bir çok kurum tarafından TOEFL a kıyasla daha çok geçerli olarak kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir