Koç Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı, KUEPE, hazırlık öğrencilerinin ingilizce seviyesini ölçme ve değerlendirmeye yönelik bir sınavdır. Aynı akademik yıl içinde 4 defa alınabilen bu sınav 100 puan üzerinden değerlendirmekte ve başarı kriteri olarak en az 60 puan gerekmektedir. Sınav 4 bölümden oluşur ve süresi 170 dakikadır. Bu bölümler reading, writing, speaking ve listening olarak belirlenmiştir.

kuepe kursu

KUEPE READING & USE OF ENGLISH PART – OKUMA ve GRAMER BÖLÜMÜ

Sınavın 65 dakikası bu bölümden oluşmaktadır ve bu bölümden alacağınız en yüksek puan 40 olarak belirlenmiştir. Her biri 1 puan olan 40 soru içermektedir.

Reading – Okuma:

Uzun bir okuma metnini takip eden 10 soru ve 2 adet kısa metini takip eden beşer sorudan oluşan bu kısımda toplam 20 soru bulunmaktadır. Bütün sorular çoktan seçmeli olarak hazırlanmıştır.

Use of English – Gramer:

10 adet kelime sorusu ve 10 adet yapı sorusundan oluşan bu kısım toplam 20 dakika süere ve 20 puan değerindedir. Bu bölümdeki sorular boşluk doldurma şeklindedir.

KUEPE LISTENING PART – DİNLEME BÖLÜMÜ

Bu bölüm dinleme ve not alma seansını takip eden toplam 15 puan değerinde olan 15 soru içermektedir. 30 dakika sürer.

While listening – Dinlerken Cevaplama : Bu bölümde, öğrenciler, akademik bir konuşma dinlerken, aynı anda soru kağıtları üzerindeki 5 soruyu yanıtlar.

Note-taking – Dinlerken not alma ve “sonrasında” soruları yanıtlama : Bu bölümde öğrenciler dinleme parçasını dinlerken not almakta ve sonrasında sadece notlarını kullanarak 10 adet soruyu yanıtlamaktadır.

KUEPE WRITING PART – YAZMA BÖLÜMÜ

Bu bölümde öğrencilerden verilen bir konu ile ilgili bir essay – kompozisyon yazmaları istenmektedir. Bu bölüm 65 dakikadan oluşmaktadır ve 25 puan değerindedir. Yazmaya başlamadan önce akademik veya güncel konulardan oluşan bir okuma parçası öğrencilere dağıtılır. Parçadan edindikleri fikir ve çıkarımları da, yazacakları kompozisyonda kullanarak ve bunu destekleyerek akademik formata uygun bir biçimde yazmaları beklenir.

KUEPE SPEAKING – KONUŞMA BÖLÜMÜ

10 dakika süresi olan bu bölüm 20 puandan oluşmaktadır. Sınav bire bir olarak gerçekleşmekte olup öğrenciler sınava tek olarak alınır. Bu sınavda öğrencilerin kendilerini ifade edebilmeleri, öneride bulunma ve çıkarım kabiliyetleri, genel konulara , olaylara veya durumlara yönelik fikirlerini açıklama becerileri ölçülür. Gramer – dilbilgisi ve vocabulary – kelime bilgisi yeterliği değerlendirilmektedir. Bu bölüm 3 temel parçaya ayrılmıştır:

1. Bölüm:

Genel sohbet, tanışma ve kişisel soruları içerir. İsim, hobiler, günlük hayat, aile gibi sorular bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin, yaşadıkları veya görmek istedikleri herhangi bir şehir ve ülkeye yönelik fikirleri sorulur.

2. Bölüm:

Bu bölümde önceden verilen kartlardan, öğrencilerin konu seçmeleri ve verilecek kısa bir düşünme sürecinin ardından bu konuya yönelik fikir ve düşüncelerini belirtmeleri istenir. Verilen kısa düşünme süresinde öğrenci isteğe bağlı olarak kısa notlar alabilir ve konuşma esnasında bu notlardan faydalanabilir.

3. Bölüm:

Bu bölüm, bir önceki bölümde yapılan konuşma konusu üzerine soru cevap kısmı olmaktadır.

19 yanıt

 1. Sarıyer’den gelmek ne kadar zor olsa da geldiğime değdi. Yaz okuluna bile kalmadan hazırlık bitti 🙂

 2. Koç kuepe kursunuz sayesinde kısa sürede hazırlığı geçmenin dayanılmaz hafifliği. Umarım herkes burayı keşfeder. Arkadaşlarıma tavsiye edeceğim. Bu mesajı okuyan olursa sonuna kadar kefil olurum.

 3. kuepe kursu için nedne daha önce gelmedim ki? ben geçtim, yeni kur 11 şubattaymış, kaçırmayın derim.

 4. Bu sene derslerin başlamasından 2 hafta önce derslere başladım. Eksik olduğum kısımlarda hemen teşhis koyuldu ve hızlı bir şekilde derslerde ilerledik. 1 ayda bu kadar değişim olması hem garip hem sevindirici.

 5. Hazırlığı 1 sene önce geçmeme rağmen hala arayıp soran derslerle ilgi tavsiye veren kurum. O zaman aldığım dersin faydasını hala görüyorum. Hazırlık için ders alırken aynı zamanda akademik ingilizce için de ders almış oluyorsunuz.

 6. 2 yıldır hazırlık okuyan biri olarak ve son çare olarak burayı bulup geldim. fiyatı baştan yüksek gelse de çok seçeneğim olmadığından kabul ettim. dersler ilerledikçe, başka yerde saatlerce ders alıp öğrenemediğim konuların hepsini hızlı hızlı öğrenmeye başladım. toplamda 12 ders aldım hazırlığı 81 puanla geçtim. şüphe ile yaklaşan olur diye söylüyorum ki böyle bir fırsatı kaçırmasın.

 7. KOÇ Üniversitesi’nde okuyanlar için gerçekten tavsiye edebileceğim bir sınav merkezi. Proficiency konusunda çok tecrübeli ve donanımlı eğitmen kadrosu var. KUEPE kurslarına düzenli katılırsanız istediğiniz notu alırsınız. Uzak diye düşünmeyin.

 8. Öğrencilerin okulda aldığı dersler onların okul hayatlarında ve sonrasında dili etkin bir şekilde kullanmasını amaçladığı için genel ingilizce seviyesini geliştirmeye yöneliktir. Sınav hazırlık eğitimi alınmadan da verilebilir fakat bu uzun sürebilir. Çünkü normal şartlarda Pre-intermediate seviyesindeki bir öğrencinin hazırlığı Ocak yada Mayıs sınavlarında değil de, en az yaz okulu sonrasında yapılan Eylül sınavında atlaması beklenir. Eğer ki, şansı yaver giderse…

 9. 7 Eylül Kuepe için özel ders almak istiyorum. Sizden ders alan arkadaşım dönemde geçti fakat ben biraz geç kaldım galiba. Yine de bilgi alabilirsem sevinirim.

 10. kuepe dersi isteyen kesinlikle buraya gelsin. Yazları rahat geçirmek istiyorsanız bence kaçırmayın. Solamare mi yaz okulu mu 🙂

 11. Sarıyer’den gelmeye üşenen varsa diye söylüyorum: üşenmeyin 🙂 gerçekten pişman olmazsınız.

 12. Sayenizde hiç zaman kaybetmeden hazırlığı atladım. Yardımlarınız, desteğiniz ve az ama gerekli ders saati kadar ders yazdığınız için teşekkür ederim. Diğer kurslarda zaman kaybetmeyin, bu hocaları kaçırmayın

 13. Sınavı sayenizde geçtim. O kadar yol geldim Sarıyer’den ama değdi. Sayenizde yaz tatiline çıkıyorum da diyebilirim 🙂 tüm desteğiniz için çok teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir