İster eski, isterse de mevcut bir IB öğrencisi olsanız da, muhtemelen, daha büyük ya da daha az ölçüde öğrenme tutkusuna sahip olursunuz. Muhtemelen, o zaman, bilgiye olan susuzluğunuz sizi yaşam boyu öğrenmenin yolunu açacaktır. IB eğitimi size tam olarak bunu sağlar.

Ama şimdilik, eksik olan ödevleri bitirmenin ve sınava hazırlanmanın yanı sıra, sınava girmeye başladığınızı ve tabii ki, çok fazla ihtiyaç duyulan uykudan ayrı olarak, ihtiyacınız olan başka bir şey var: Yapılacaklar listesi. Hangi üniversiteye gitmek istediğinize karar verin ve daha da önemlisi, büyük perspektifte, ne yapmak istediğinize karar verin. Her şeyin kontrolünüz altında olduğunu düşündüğünüz zamanlarınızın olduğuna eminim. Yataktan kalkmak için bir sebep ya da enerji bulmak için uğraşırken zaman kaybedenlerden olabilirsiniz. IB eğitiminizi bitirmek konusunda heyecan duyacağınız garip bir duygu karışımı da hissedebilirsiniz. Ama önünde sonunda karar vereceğiniz gün gelecek ve o gün için hazırlıklı olmalısınız.

IB eğitimi size ihtiyacınız olanın çoğunu verdi

İlk bakışta, bunun çok kolay olduğunu düşünebilirsiniz: Tek yapmanız gereken, ilgilendiğiniz ve temel olarak iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir konu ve dal seçmek. Ama ya bir tane seçemezseniz?  Mesela üç tane ve hepsi tamamen farklı tercih arasında karar vermek zorunda kalırsanız?  Ya da daha da kötüsü: yanlış bir bölüm seçerseniz? Bir hata yaparsan ne olur? Muhtemelen hiç tanışmamış olsak da, sevgili okuyucu, üniversitelerin farklı ülkelerde farklı çalıştığı gerçeğinden bağımsız olarak, size bir şeyden hala emin olduğumu söyleyebilirim: Bu şüphelere sahip olan ilk kişi değilsiniz ve en son siz olmayacaksınız. IB öğrencisi olmak ve IB eğitimi almka size karar verme konusunda çok büyük fayda sağlayacaktır.

Yanınızda oturan sınıf arkadaşınıza baktığınızda, nereden başlayacağınızı bile bilmediğinizde, iyi tanımlanmış bir plana sahip olmanızın nasıl mümkün olabileceğini merak ediyorsanız, bir mesleki krizden geçiyor olabilirsiniz. Endişelenme. Tüm yaşamlarını 12 yaşından beri planlamış olan insanları tanıyorum (ben de, sonunda yön değiştirmeme rağmen), ama yine de 40 yaşında hayatlarıyla ne yapmak istediklerini bilmeyen insanları da biliyorum!

IB Ekonomi yüksek seviyesinde (HL) okuyup bir zamanlar iktisatçı olmayı düşünen, ama aynı zamanda, iki yıllık fizik standart seviyesinde (SL), hiç bir zaman mühendislik alanlarından herhangi birinde veya doğal bilimlerin herhangi birinde okunmayacağını düşünenler de var. Diploma Programı’nda (DP) geçirdiğiniz iki yıl, ilgi alanlarınızı, becerilerinizi ve fırsat alanlarınızı keşfetmenize ve tanımlamanıza yardımcı olur. Ve her şey bittiğinde, sadece neyi öğrenmek istemediğini bilseniz bile, en azından hayatınızda ve muhtemelen en az beklediğinizde size yardımcı olacak bilgiyi edinmiş olacaksınız.

Karar verme aşaması

Yakında, listeden sonra liste oluşturma, farklı üniversiteleri ve sundukları müfredatları gözden geçirme ve seçimlerinizi daraltma gibi günler geçireceksiniz. Bazılarınız son kararınızı hızlı ve kolay bir şekilde yapabilir, ancak ilk başladığınız zamana kıyasla daha da karışık olabilirsiniz. Neleri araştırmanız gerektiğiyle ilgili sorularınızı cevaplamakta gerçekten yardımcı olmak isterim. Aslında, bence doğru üniversite bir yerlerde var, o yüzden bu sizin kişiliğinize ve değerlerine en iyi uyan kombinasyonu bulmak meselesi.

Gitmeden önce, üniversite deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanın önemini vurgulamak isterim. Akademik yükümlülüklerinizi ihmal etmemekle birlikte, üniversitede tanışacağınız tüm insanları tanımak için bir daha aynı şansa sahip olamayacağınızı ve bu sayede kendinizi tanımanın da dahil olduğunu unutmayın.

3 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir