Öncelikle her iki program da(IB-A Level) lise eğitim sisteminde en tanınmış nitelikleri olan ve üniversiteye giriş için yüksek başarı düzeyini gösteren programlardır. Ib programı daha geniş daha kapsamlı bir eğitim stratejisi belirlerken İngiliz sistemi olan GCE A Level ile daha dar bir eğirim programı belirlemiştir.

Ib öğrencileri eğitim süresi boyunca 3 tane üst düzey(high level) 3 tane de standart düzey(Standard level) olmak üzere toplam 6 dersi başarıyla tamamlamaktadırlar. Bunun yanında Theory of knowledge(TOK) ve Creativity-Action-Service (CAS) programlarını da başarıyla tamamlamak zorundadırlar.

A Level öğrencileri ise Üniversitede okumak istedikleri bölümlere branşlara göre 3 ders seçmek zorundadırlar.

A Level tam zamanlı olarak iki yıllık bir süreyi kapsar ve iki aşamadan oluşur. İlk yıl Advanced Subsidiary(AS) diye adlandırılır ve daha sonraki dönemler de A Levels olarak adlandırılır. Öğrenciler AS ve A level dönemleri için ayrı notlandırılır. Notların iyi olması demek Amerika veya Kanada daki üniversitelerde ders atlama gibi ileriye geçiş durumlarını etkiler.

Ib diploma programında ise her ders kendi içerisinde 1-7 arası değerlendirilir.TOK ve bitirme tezi(EE) için de extra 3 puan alınabilir. Toplam 6 dersten başarı gösteren ve minimum 24 puan (45 puan üzerinden) almaya başaranlar bu diplomayı almaya hak kazanırlar.Bu puanın altında kalanlar ise sadece başarılı oldukları derslerin sertifikalarını alabilirler.

27 yanıt

  1. ib kursları ve a level kurslarını birebir olarak almış biri olarak söylüyorum, siz de alın. her ders kendi alanında uzman hocalar tarafından veriliyor. daha önce gittiğim yerde tarihi de ekonomiyi de İngilizceyi de aynı kişi veriyordu. tamam konuyu biliyor olabilir ama o dersin eğitmeni olmak ayrı bir şey.

  2. o level ve a level kombinasyonu mu yoksa as level IB kombinasyonu mu daha başarılı bilemedim. çok karmaşık durumlar.

    1. gerçekten içinden çıkılması zor gibi görünse de burada sizin tüm sorularınıza cevap verecek bilgili kişiler var

  3. İstanbul’un en iyi IB kadrosu burada bence. Bu kadar mantıklı ders anlatan başka yer görmedim. Baştan sona tüm desteğiniz için çok çok çok teşekkür ederim !!! Ben de San Diego’dan selam gönderiyorum 🙂

    1. İkisini de almanızı tavsiye ederiz. Detaylı bilgi için lütfen iletişim formunu doldurun, sizi arayalım.

    1. Lütfen İLETİŞİM linkinden bizimle iletişime geçin. En kısa zamanda size geri dönüş sağlayacağız.

  4. Gerçekten zor bir seçim. Ülkeye göre karar vermek zorundayız ve bunun için de desteğe ihtiyacımız var. Eğitim danışmanlığınız için en kısa zamanda iletişime geçeceğim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir