Yeditepe Üniversitesi Proficiency sınavı 4 bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm: Öğrenciler akademik düzeyde dilbilgisi yetilerini ölçmek için hazırlanmış sorulara tabi tutulurlar. Öğrencilere bu bölümde toplam 40 puanlık çoktan seçmeli sorular yöneltilmektedir.

İkinci bölüm: Vocabulary bölümünde ise öğrencilere akademik düzeyde kelime bilgisini yetilerinin ölçmek için hazırlanmış toplam 20 puanlık çoktan seçmeli sorular yöneltilmektedir.

Üçüncü bölüm: Reading Comprehension bölümünde ise öğrencilere okuduğunu anlama, yorumlama ve bilmedikleri sözcüklerin anlamını çıkarma yetilerini ölçmek için toplam 20 puan değerinde çoktan seçmeli sorular yöneltilmektedir.

Dördüncü Bölüm:  Writing yani yazman bölümünde ise öğrencilere verilen bir konu hakkındaki fikirlerini yazılı olarak ifade etmeleri istenir..Öğrencilere 3 kompozisyon konusu verilir ve aralarından 1 tanesini seçmeleri istenir ve seçtikleri konuda 300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu bölüm 20 puan değerindedir.

GENEL BİLGİ

Yeterlik sınavından 100 üzerinden 60 alan öğrenci başarılı sayılır. Yeterlilik sınavında başarılı olamayan öğrenciler, en çok iki akademik yıl İngilizce Hazırlık Bölümüne devam ederler. Ayrıca isteğe bağlı olarak yaz öğretimi yapılır. Yabancı Dil Yeterlik Sınavında 100 üzerinden 59 ve daha düsük not alan yeni kayıtlı öğrenciler Seviye Tespit Sınavlarına girmek zorundadırlar. Yabancı Dil Hazırlık Programında öğrenim gördükten sonra Yeterlik Sınavında başarılı olamayan öğrenciler tekrar Seviye Tespit Sınavlarına girebilirler.
Hazırlık Programında iki akademik dönem vardır. Birinci dönem (güz dönemi) Ekim-Şubat arası, İkinci dönem (bahar dönemi) Şubat-Haziran arasıdır. Ayrıca, katılımı zorunlu olmayan 8 haftalık yaz okulu vardır.
Seviye tespit sınavında C grubuna giren öğrenciler, Hazırlık Programı’nın açtığı yaz programına devam edip başarılı olduklarında, izleyen dönemde fakültelerinde ya da yüksekokullarında eğitim ve öğretime devam ederler.

Hazırlık Okulu Seviye Grupları:

Hazırlık Okulu eğitim programı C, B ve A seviyelerinden oluşmaktadır.

A Seviyesi :

Eğitim-öğretim süresi bir dönem olup, bu dönem sonunda başarılı olan öğrenci fakültesine gider, aksi halde aynı seviyede öğrenimini tekrarlar.

B Seviyesi:

Eğitim-öğretim süresi bir dönem olup başarılı olan öğrenci bir üst seviyeye devam eder. Başarısızlık halinde aynı seviye tekrar edilir.

C Seviyesi:

Eğitim-öğretim süresi bir dönem olup, başarılı olan öğrenci bir üst seviyeye devam eder. Başarısızlık halinde aynı seviyede öğrenim tekrar edilir.

A Seviyesinde haftada 15 saat akademik okuma ve yazma teknikleri; haftada 12 saat fakültelere hazırlık amacıyla geliştirilmiş Mühendislik, Tıp, Sosyal ve İşletme derslerine giriş dersleri, not alma ve dinleme teknikleri verilir.

B Seviyesinde haftada 15 saat akademik okuma, yazma dersleri ile haftada 15 saat not alma teknikleri ve gramer dersleri verilmektedir.

C Seviyesinde haftada 21 saat yazma, dinleme ve gramer dersleri ile haftada 9 saat okuma dersleri verilmektedir.

Hazırlık Programlarında değerlendirmeler:

Öğrencinin başarılı sayılabilmesi için yarıyıl sonu sınavında 100 tam not üzerinden en az 60 alması ve başarı notunun da en az 60 olması gerekir. Başarı notu derse katılım notunun % 5′i, habersiz verilen kısa sınavların % 5′i, ara sınav notu ortalamasının %30′u ve yarıyıl sonu sınav notunun %60′ı hesaplanarak bulunur.

Mazeret Sınavı:

Hazırlık Programı Yönetimince kabul edilen bir nedenle ara sınava giremeyen öğrenciler bu durumunu gösteren belgeyle birlikte sınavı izleyen 7 gün içinde Öğrenci İşleri Birimine başvurdukları takdirde mazeret sınavına alınırlar. Mazaret sınavının tekrarı yapılmaz. Final sınavlarında mazeret kabul edilmez.

Hazırlık Programında Başarısızlık:

En çok 2 akademik yılın sonunda hazırlık programında kaydı silinme durumuna gelen öğrenciler isterlerse Yabancı Dil Bilgilerini üniversite dışında geliştirmek üzere 1 yıl süreyle kayıtlarını dondurabilirler. Bu süre sonunda Yeterlik Sınavında başarılı olamayan öğrencilerin kayıtları silinir.

22 yanıt

 1. Yeditepe hazırlıkta okuyan kızım için özel ders aldırmak istiyorum. Dersleriniz ne şekilde yapılıyor? Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler.

  1. Sayın Çilingir,
   Bize ulaştığınız için öncelikle teşekkür ediyoruz. Detaylı bilgi vermemiz için, iletşim sayfamızdaki https://testprep.com.tr/iletisim/ formu doldurmanızı rica ediyoruz. Arkadaşlarımız en kısa sürede bilgilendirme için sizi arayacaktır.

 2. Şimdiye kadar ders aldığım yerlerde boşuna zaman kaybetmişim.
  Her türlü destek için sonsuz teşekkür ederim. Yeditepe hazırlık kursu arayanlara ben de tavsiye ederim.
  Kaliteli eğitim kadrosu ile umarım çok çok iyi yerlere gelirsiniz. Yeditepe proficiency kursu için gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

 3. yeditepe hazırlık kursu veren bir iki yere de gittim ama bu kadar etkilisine gitmedim. Programlı ve disiplinli ders ile 10 derste sınavı geçtim. Teşekkür ederim.

 4. Okulun etrafındaki kurslara herkes gidiyor diye katıldım ama buraya geldiğim zaman anladım ki, aynı başarıyı çok daha kısa sürede elde etmek mümkünmüş. Para çok önemli değil ama zaman benim için daha önemli ve sadece 3 aylık kurs programı ile hazırlığı geçtim. Bunu okuyan arkadaşlar olursa diye söylüyorum, kafanızda en ufak bir şüphe olmasın.

 5. Okulların açılması ile birlikte derslere başladım ve 3 ders sonunda bile inanılmaz ilerleme sağladım. Özellikle writing konusunda. Keşke yaz döneminde gelseymişim diye pişman oldum. O zaman gelseydim kesin geçerdim hazırlığı.

 6. Yaz döneminde ders aldığım ve benim de neden diğer yerlere gittiğimi ve neden saatlerce başka yerlerde zaman harcadığımı sorgulatan yer. Benimle ailem bu kadar ilgilenmedi bu sınav için gerçekten. Ne kadar teşekkür etsem azdır.

 7. Fiyatı baştan yüksek gelse de çok seçeneğim olmadığından kabul ettim. dersler ilerledikçe, başka yerde saatlerce ders alıp öğrenemediğim konuların hepsini hızlı hızlı öğrenmeye başladım. toplamda 20 ders aldım hazırlığı 81 puanla geçtim. şüphe ile yaklaşan olur diye söylüyorum ki böyle bir fırsatı kaçırmasın. yeditepe hazırlık atlama kursu için kaçırılmaz bir yer.

 8. Yeditepe Üniversitesi’nde okuyanlar için gerçekten tavsiye edebileceğim bir sınav merkezi. Proficiency konusunda çok tecrübeli ve donanımlı eğitmen kadrosu var.

  1. Kurslarımız aralıksız devam etmektedir efendim. İletişim formunu doldurursanız, yönetim ekibimiz en kısa sürede size cevap verecektir.

 9. Yaz döneminde hazırlığı geçemedim ve derse ihtiyacım var. Grup dersleri mi yok özel ders şeklinde mi devam ediyorsunuz?

 10. yeditepe proficiency kursu arayanlar için doğru yer burası arkadaşlar. ben memnun kaldım, pişman olmazsınız. yeditepe hazırlık sınıfları burayı bir an önce keşfetmeli.

 11. yaz sınavı için desteğe ihtiyacım var. bayramdan sonra istanbulda olacağım. pazartesi açık mısınız?

 12. Sayenizde hiç zaman kaybetmeden hazırlığı atladım. Yardımlarınız, desteğiniz ve az ama gerekli ders saati kadar ders yazdığınız için teşekkür ederim. Diğer kurslarda zaman kaybetmeyin, bu hocaları kaçırmayın

 13. Sınavı sayenizde geçtim. Sayenizde yaz tatiline çıkıyorum da diyebilirim 🙂 her şey için çok teşekkürler. Tüm yeditepe hazırlık sınıflarına tavsiye ederim!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir