Graduate Management Admission Test olarak açılımı yapılan GMAT, işletme, yönetim, pazarlama vb. gibi bölümlerde yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin alması gereken ve genellersek 2 bölümden oluşan bir sınavdır. Burada değinmemiz gereken, daha doğrusu ek yapmamız gereken 2 nokta var. Birincisi, bu sınav yurt dışında okumak isteyenler içindir, ikincisi ise bu test 2 en fazla bölümden oluşur. Bu 2 genel bölüm Qualitative ( İngilizce ) ve Quantitative ( Matematik ) bölümleridir. Sınavı sadece ülkemizde değil, tüm dünyada hatta İngiltere ve Amerika’da dayapılmaktadır. Bu açıdan bakarsak, ülkemizde yapılan ALES sınavı gibidir fakat aralarında yapısal olarak ve geçerlilik olarak çok fazla fark vardır. GMAT nedir sorusunu kısa bir giriş yaparak cevapladıktan sonra gelelim test hakkında diğer bilinmesi gerekenlere.

GMAT sınavına başvurular, artık neredeyse tamamen internet üzerinden yapılmaktadır. Bu yöntem hem daha hızlı hem daha güvenilir olmaktadır. Internet üzerinden sınava başvurular www.mba.com sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sınava kayıt olmadan önce üyelik bilgilerinizi girmeniz ve üye profili yaratmanız gerekmektedir. Bundan sonra sınava kayıt yapabilirsiniz. Ciddi derecede önem arz eden bir nokta ise kişisel bilgilerin tam ve doğru girilmesidir. Çünkü bu bilgiler, sınava gireceğiniz zaman kimlik bilgilerinize bakılarak kontrol edilir. Her ne kadar bilinmese de ülkemizde de popüler bir sınavdır. Bu sebeple sınava kayıt olurken işlerinizi son günlere bırakmamanızı tavsiye ederiz. GMAT nedir diye soranların bilmesi gereken en önemli iki detay da bu şekildedir.

Sınav sonuçları 2 şekilde bildirilmektedir. Birincisi sınavınız bittiği gibi ekranınızda ki bu gayri resmi sonuçtur ve başvurunuzda kullanamazsınız. İkincisi ise sınavdan sonra 3 hafta içinde posta yoluyla ki bu başvurularda kullanabileceğiniz resmi bir belgedir. Fakat bu posta size gönderilmez, başvuracağınız okullara gönderilir. Bunun temel sebebi sonuç üzerinde oynama yapılmasının engellenmesi ve sahte belgelerin önüne geçmektir. GMAT nedir diye araştırma yaparken aslında bunların bilinmesi daha önemlidir.

Son olarak sınavın zorluğundan bahsedersek; eğer devlet lisesinde çarpım tablosu öğrenerek ve akılda işlem yaparak okuduysanız, Quantitative kısmı size oldukça kolay gelecektir. Ülkemizdeki öğrencilerin en çok zorlandığı kısım ise Qualitative dediğimiz ya da Verbal dediğimiz İngilizce kısmıdır. GMAT’in kendine has sınav yöntemi olan gittikçe zorlaşan sorular, ileri seviyelerde gerçekten zorlayıcı olmaktadır. Bu yüzden GMAT’e başvuracak kişilerin GMAT Kurslarımız ile destek almasını tavsiye etmekteyiz.

Bir Yanıt

  1. Her gelişimde mutlu olduğum, beni her gelişimde güleryüzle karşılayan Test Prep’e sonsuz teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir