IB MYP programı çerçevesinde tüm konular MYP etkileşim alanları çerçevesinde ele alınıp planlama yapılır. MYP koordinatörlüğü başkanlığınca yürütülen bu planlamaya tüm branş öğretmenleri de katılmaktadır.

DP programına hazırlık amaçlı İngilizce Fen – Matematik eğitimi de ayrıca verilmektedir.
MYP’de kişisel projeler önemli yer tutmaktadır.

Her öğrenci bir proje hazırlamak durumundadır. MYP’de bulunan 5 etkileşim alanına göre öğrenci de oluşan bilişsel ve davranışsal gelişimler takip edilmekte ve her dönem sonu ‘Gelişim Raporu’ olarak öğrencilere değerlendirmeler verilmektedir.

İlköğretim 1-5’inci sınıflarımızda okul deneme sınavlarının yanında Okulistik sınavları da uygulanmakta ve böylece öğrencilerimize test tekniği ve etkin zaman kullanma becerileri kazandırılmaktadır.

MYP müfredat çerçevesi, geniş ve dengeli bir eğitim sağlayan sekiz konu grubundan oluşmaktadır. IB MYP, programın her yılında her konu grubu için en az 50 saatlik bir öğretim süresi gerektirir. Programın son iki yılında, dikkatle tanımlanmış konu grup esnekliği, öğrencilerin yerel gereksinimleri ve kişisel öğrenme hedeflerini karşılamasını sağlar. Programın son yılında, isteğe bağlı MYP eAssessment sınavlara ve ders çalışmalarına dayalı olarak IB onaylı notları sağlar. Dış değerlendirme yapan öğrenciler MYP kursu sonuçları ve IB MYP Sertifikası için uygundur.

MYP, programı uygulamak için yetkilendirilmiş okullarda 11 ila 16 yaş arasındaki herhangi bir öğrenciye açıktır. IB MYP, tasarım ile kapsayıcıdır. Yani tüm ilgi alanları ve akademik yetenekleri olan öğrenciler katılımlarından yararlanabilirler. Program, akademik olarak seçici modelleri barındırabilse de IB MYP’nin uygulanması bir okul çabasıdır. MYP, öğrencileri kendi çalışmaları ile gerçek dünya arasında pratik bağlantılar kurmaya teşvik eden zorlu bir çerçevedir.

MYP, okullar arasında ya da birkaç kısaltılmış (iki, üç ya da dört yıllık) formatlarda bir ortaklıkla uygulanabilecek beş yıllık bir programdır. MYP’yi tamamlayan öğrenciler IB Diploma Programı (DP) veya Kariyerle İlgili Programı (CP) üstlenmeye hazırdır. MYP projeleri, öğrencilerin MYP içerisinde öğrendiklerini ortaya koymalarına fırsat verir. MYP’nin 5. yılını sunan okullarda tüm öğrencilerin kişisel projeyi tamamlamaları gerekmektedir. MYP’nin 4. veya 5. yıllarını içeren programlarda okullar öğrencilere hem topluluk projesini hem de kişisel projeyi yapma fırsatını sunabilirler. MYP’nin 3. veya 4. yılını sunan okullarda öğrencilerin topluluk projesini tamamlamaları gerekmektedir.

 

17 yanıt

  1. İstanbul’un en iyi IB kadrosu burada bence. Bu kadar mantıklı ders anlatan başka yer görmedim. Baştan sona tüm desteğiniz için çok çok çok teşekkür ederim !!! Ben de San Diego’dan selam gönderiyorum 🙂

    1. Bu aslında orta öğretim neden var demek gibi bizce. IB PYP nin amacı ilk öğretimden itibaren sorumluluk sahibi ve donanımlı bireyler yetiştirmektir.

  2. MYP de olsa DYP de olsa öğrencilerin desteğe ve sizin gibi bir oluşuma ihtiyacı var. IB dersanesi olarak çok başarılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir